Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

tvorba, čerpání, krytí

Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod KateřinaK » ned 12. pro 2010 19:05:25

V letošním roce jsme prováděli některé opravy a úpravy na budovách - malování, opravu podlah (budovy máme ve výpůjčce). Měli jsme kryto rozpočtem, jenomže teď zjišťujeme, že s rozpočtem nevyjdeme. Jako možnost se mi jeví převod prostředků RF na investiční fond a jeho následné využití na opravy. To ovšem musí schválit zastupitelstvo a to zpětně. Je tento krok možný? A případně, musí to být opravdu schváleno zastupitelstvem nebo stačí starosta obce tam, kde není zřízena rada?
Dotaz spěchá, zítra máme pracovní schůzi zastupitelstva.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Peťula » pon 13. pro 2010 9:22:24

A nestačilo by pouze, aby zřizovatel schválit použití rezervního fondu na zvýšené prostředky na provedení oprav ( pokud jse hradili z běžného provozu )? Jinak vše schvaluje zřizovatel, v zákoně se nepíše ani o starostovi ani o zastupitelstvu.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Dája2 » pon 13. pro 2010 9:29:02

Peťulo, nestačilo. Rezervní fond k tomu není určen. Lze na opravy z RF převést do IF a pak IF použít ke krytí nákladů na opravy. To schvaluje zřizovatel. A je pravdou, že v části zákona, který se nás týká, není určeno, zda i zastupitelstvo nebo jen rada - pro nás je to zřizovatel. To obec musí vědět, jaký má zákonný postup. Ale, Lonelyjo, nezoufejte, pokud se to letos nepodaří a spadnete do ztráty, pak v příštím roce můžete ten RF použít ke krytí této ztráty. A na té schůzi můžete zastupitele už na tu ztrátu připravit.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Peťula » pon 13. pro 2010 11:41:34

Publikace Účetní souvztažnosti str.140 Příklady účtování tvorby a čerpání rezervního fondu :
- použití rezervního fondu v průběhu roku, pokud toto použití bylo rozpočtováno ( schváleno zřizovatelem )
a) v průběhu účetního období byly v souladu se schváleným rozpočtem vynaložené zvýšené prostředky na provedení plánovaných opravv
MD 511/ D 321
b) se souhlasem zřizovatele je tato část nákladů na základě schvaleného rozpočtu pokrývána z rezervního fondu
MD 414 / D 648
V případě, jak jsem již psala výše, že se nejedná o investice.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod KateřinaK » pon 13. pro 2010 12:45:42

Já bych upřednostnila cestu z rezervního fondu přes investiční. Jde mi hlavně o to, jestli je to možné zpětně, tj. dnes schválit převod a proúčtovat, když se to týká oprav, které proběhly někdy v létě. Zřizovatel je ochoten nám hrozící ztrátu dokrýt navýšením rozpočtu, ale zčásti, druhou část bychom umazali výše uvedeným převodem RF x IF.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Dája2 » pon 13. pro 2010 15:56:28

Já myslím, že by to nebyl problém, Kateřino. Prostě dostanete souhlas s nějakým datem a pak účtujete. Já si dokonce myslím, že to je tak správné, protože Vy jste prováděli opravy v dobré víře, že to vyjde, ale ukázalo se, že ne, tak to pokryjete z inv. fondu.
Já jsem se tak soustředila na ten Váš převod, že mě až teď napadlo - Vy nemáte už teď v inv. fondu žádné volné prostředky? Protože ty byste mohli použít bez souhlasu zřizovatele. Zákon 250/2000 Sb. v § 31 Investiční fond v odst. 2 d) říká, že investiční fond PO používá k posílení zdrojů určených na financování údržby a oprav majetku......
Tento převod není podmíněn souhlasem zřizovatele.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod KateřinaK » pon 13. pro 2010 16:40:19

My jsme IF netvořili, nemáme žádný odepisovaný majetek.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Dája2 » pon 13. pro 2010 16:41:19

Aha, tak dejte vědět, jakjste dopadla :)
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod KateřinaK » úte 14. pro 2010 12:37:58

Takže řešení mého problému je nablízku - část hrozící ztráty zatáhneme převodem z RF do IF a proúčtujeme opravy, o zbytek nám zřizovatel navýší rozpočet. Schvalovat se bude 27. 12., tak do té doby bude jasněji ve výši potřebné částky.
A ještě mě napadá - v průběhu roku máme mimořádné výnosy, úroky na běžných účtech. Dosud se vždy v plné výši převáděly do rezervního fondu po schválení hospodářského výsledku. Ale je možné je využít i v průběhu běžného roku, tj. v roce, kdy vznikl tento výnos, jej použít k úhradě některých nákladů?
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Převod z rezervního do investičního fondu - spěchá

Příspěvekod Dája2 » úte 14. pro 2010 13:36:23

Nemusíte proúčtovávat opravy. Převedete z RF do IF 414/416, z IF do provozu 416/648 - a tím máte pokryty náklady. Jen bych poznačila na fakturách - použitý IF. A nezapomeňte proúčtovat i analytiky banky :)
Všechny výnosy, které Vám v průběhu roku vzniknou - i kdyby nebyly rozpočtovány - můžete použít v tom roce, kdy vznikly. Samozřejmě kromě účelově vázaných.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků