Účtování příspěvku na provoz - už zase

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod danka » pát 11. čer 2010 12:58:57

Martinko, zkuste se na stránkách jihočeského kraje podívat na metodickou pomoc s platností od 15.4.2010. Na str. 3 je popsáno účtování příspěvku na provoz od zřizovatele a na str. 4 dotace - přímé náklady na vzdělávání. Ještě se musím omluvit, v předchozím příspěvku píši, že mám vyrovnanou výsledovku, ale tímto proúčtováním mám vyrovnané čerpání ze státních prostředků.
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod Terina » pát 11. čer 2010 14:07:30

Cha cha cha, Exter, já jsem také z Olom.kraje, ale jsem přesvědčená, že v tom mají na kraji ještě větší chaos než my. Soudím tak podle odpovědí, které mi doposud dali, pokud jsem se na ně obrátila s konkrétním problémem o radu. Buď mi poradili přímo špatně a nebo vůbec. Nejsou ani natolik solidní, aby si zjistili co je bezpodmínečně třeba. Pracuji ve školství jenom velice krátce a nerada bych jim ublížila, ale myslím, že Olomoucký kraj je jedním z nejhorších v republice, co se týče řízení příspěvkových organizací. Spoustu krajů registruje své PO do registru státní pokladny, náš samozřejmě ne. Přece si nebudou přidávat práci. Spoustu krajů vydává povinnou směrnou účtovou osnovu, náš samozřejmě ne. Spoustu krajů (Jihočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský) vydává doporučenou metodiku, náš samozřejmě ne. A tak bych mohla pokračovat. Neplní si ani svoje povinnosti dané ze zákona, protože je jednoduše neznají. Styděla bych se na jejich místě. Pokud jdete na školení, které pořádá Olomoucký kraj, je to dle mých zkušeností ztracený čas.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod vrspa » pát 11. čer 2010 14:41:18

Hurá...Danko děkuji, konečně srozumitelný materiál, který v tom udělal jasno!!!! :yahoo: Děvčata, doporučuji najít si na www.kraj-jihocesky.cz , do vyhledávače zadejte "metodický pokyn",a v nabídce už najdete Pokyny k účtování dotačních titulů..." Jsou fakt dobří...ti jihočeši... :thumbs up:
vrspa
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 15. úno 2010 10:03:54

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod KateřinaK » pát 11. čer 2010 16:29:41

Máte pravdu, jihočeši jsou dobří, jenomže se jich všechny kraje bohužel nedrží....
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod Terina » pát 11. čer 2010 19:28:06

Máte pravdu, my např. máme pokyn účtovat předpis celé roční dotace na provoz najednou. Co na tom, že je to nesmysl... a pak jen musíme časově rozlišovat a rozlišovat... a aby to nebylo tak jednoduché, tak každou dotaci jinak..., protože přímé náklady zase účtujeme opačně - jenom čtvrtletní částku, a to ještě dle pokynů na 374..., takže u provozu musíme výnosy odmínusovat, zato u přímých přesně naopak. |:-(| |:-(| |:-(| , u projektů zase jinak. :?
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod jajas » ned 20. čer 2010 12:35:17

Dobrý den. Ráda bych se zeptala těch škol, které zaměstnávají školního psychologa. My jednoho zaměstnáváme a dostali jsme v závazných ukazatelích schválenou částku na rok 2010. Tuto jsme již obdrželi celou na účet. V závazných ukazatelích je částka zařazena jako provozní pod UZ: 00140. A já se ptám: jedná se o dotaci která podléhá finančnímu vyrovnání (stejně jako mzdy UZ:33353) nebo nepodléhá finančnímu vyrovnání (jako provoz UZ:00001). Čili dát tuto částku na zálohy (374) nebo na příjmy příštích období (384)? Může se stát, že dojde během roku k nějakému navýšení mzdy psychologa (?), takže by asi bylo lépe, částku účtovat na zálohách? Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod Martinka » pon 21. čer 2010 10:05:26

Asi je to psycholog pro děti, ale už dnes mám pocit, že bych jeho služeb využila beze zbytku. :?
Martinka
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. bře 2009 12:25:17

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod bielja » pon 21. čer 2010 10:24:03

To nebudete sama :D
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod bielja » pon 21. čer 2010 13:19:31

Mám jeden, asi hloupej, dotaz. Příspěvek (z obce nebo z kraje, to je jedno) v GORDICU, dávate stejnou AU? Loni jsem to tak měla, AU byl 76. Letos 346 nemá závazný, ale 6.. má závazný. Ach jo :(
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod jajas » úte 22. čer 2010 11:47:34

Pro "agama" prosím!
Uvádíte účtování přímých dotací podle pokynů zřizovatele (MSK?). Zkoušela jsem si to proúčtovat, ale už mi závity tak nefungují, a proto bych vás chtěla poprosit, jestli byste k jednotlivým účtům nepřiřadila i částky. Můžete mi zkusit rozúčtovat podle částek a doporučených účtů (především u tvorby dohadné položky) jak by to vypadalo třeba za první čtvrtletí? Mně se nedaří mít rozvahu vyrovnanou. Už nevnímám, co dělám špatně. |:-(|

Takže takto budu účtovat například v prvním čtvrtletí?:
rozhodnutí o přiznání dotace....240Kč 348/374 240Kč
příjem na účet na čtvrtletí........60Kč 241/348 60Kč
tvorba čtvrtl.dohad.pol............60Kč 388/672 60Kč ??????
Když takto zaúčtuju, nemám vyrovnanou rozvahu. :x

Takže mám i za toto čtvrt.vypořádat dotaci?
60Kč 374/388 60Kč??? = protože tak zase vynuluju dohadnou položku (388),
kterou jsem (viz.výše) vytvořila.
Jen vlastně ponížím zálohy (374) o čtvrtletní příděl 60Kč). :roll:

Pokud by Vám to nečinilo velké potíže a skutečně účtujete přímé dotace podle pokynů zřizovatele, prosím, poraďte.Moc, moc děkuji. :)
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod exter » úte 22. čer 2010 14:43:27

Podle Olom.kraje účtuji první 348/374 celý rok
241/348 co došlo
374/672 ve výši použití /tak to nazvali/
tudíž nepoužívám čas.rozl.
Trochu logiku to má,protože mi na konci zůstane třeba na 374 něco,na co udělám předpis 374/349.
Jenom pokud budu mít čtvrtletně na 672 částku ve výši použití,nevím co dát do přílohy - tam je 672-přijaté příspěvky.
exter
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 18. kvě 2010 6:09:16

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod jajas » úte 22. čer 2010 17:45:36

Děkuji exter, že jste se přidala.
Já jsem totiž přímé prostředky také chápala, že tedy celoroční přoznanou částku na zálohy (374) a čtvrtletně z nich "sundávat" do výnosů částku, která nám přišla na účet. Ale jak psala agama (myslím její příspěvek asi tak z 4.čer.), tak nám skutečně přišel od zřizovatele takový metodický pokyn, kde doporučují dělat čtvrtletně dohadné položky a odvolávají se na §7 zákona o účetnictví.
Současně ale trvají na tom, že to musíme mít ve vnitřní směrnici. Tak jsem chtěla vyhovět zřizovateli i zákonu, ale jsem fakt natvrdlá, nejde mi to. :?
Ten metodický pokyn je pouze účetně (tzn. neuvádějí zde fiktivní částky), a já si to neumím domyslet. |:-(|
Dohadná částka aktivní je podle mne částka, kterou neznám přesně (se dohaduju, že asi takovou obdržím) a tak si ji zhruba předepíšu. Ach jo, takže asi zůstanu jen u těch záloh bez časového rozlišení pokud mi náhodou ještě někdo něco nenavrhne). Ale i tak, děkuji exter. :?:
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod Dája » stř 23. čer 2010 9:20:28

exter - nejenže 672 jsou dotace, ale 374 jsou přijaté zálohy na dotace. Tím chci říct, že nechápu, když píšete, že nepoužíváte čas. rozlišení, když na 672 účtujete jen "skutečné" použití. Myslím, že tam musí přijít celá přijatá částka, protože pak se ve výkazu zisku a ztrát projeví, jestli jsem v zisku nebo naopak. Jinak byste zase musela částku, kterou byste "nespotřebovala" proúčtovat časovým rozlišením. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod exter » stř 23. čer 2010 12:15:35

Toto účtování nám sdělil Ol.kraj,jedná se o přímé náklady na vzdělávání.
Naším zřizovatelem je Obec,jejich příspěvek na provoz účtuji jinak .Tam časové rozlišení používám v souladu s tím,jak účtuje zřizovatel.
Už jsem k tomu účtování na 374 zde měla,,výlev,,/doslova,poněvadž nemá logiku účtovat roční předpis na 348/374 - když 374 jsou
zálohy přijaté/,ale ověřovala jsem to na kraji a chtějí to tak,pokud teda nezměnili názor.
Jako že je to možné,poněvadž 14 dnů řeším u programu zaokroulování na celé tis.,jak to chtěli původně,a včera mi řekli,že připouští
i 2 des.místa.A já jsem neposlala zatím ani ň.
exter
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 18. kvě 2010 6:09:16

Re: Účtování příspěvku na provoz - už zase

Příspěvekod jajas » stř 23. čer 2010 16:51:45

Omlouvám se , ale ještě jednou bych se vrátila k účtování přímých dotací (33353). Věřím, že každá škola tuto dotaci obdržela a "nějak" ji účtuje. Pokud Vám to čas dovolí a pokud máte ještě vůbec chuť se k tomuto tématu vyjadřovat, prosila bych, kdyby jste některé z Vás zveřejnily, jaký způsob účtování používáte (popř.jaký kraj jste). Myslím, že by to zajímalo i ostatní (ale momentálně nejvíce mne, to se dobrovolně přiznávám). Předem děkuji všem, které se k tomu odhodlají.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

PředchozíDalší

Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron