rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod markytka » sob 15. kvě 2010 23:16:54

Dobrý večer všem..

Prosím pěkně.. Já už s tím asi fakt praštím :? Přebrala jsem účto po jiné účetní. Nechali jsme ho zkontrolovat auditorkou a ta shledala až na pár nedostatků účetnictví v pořádku..

Já se teď porád nemohla dohrabat toho, proč mi asi nesedí závazky na 321.. Porád mi to nehrálo.. Tak jsem vlezla opět do loňského účta a jsem v šoku..

V rozvaze je jiný (nižší cca o 350Kč) zůstatek na účtu 321 než je dle účetní knihy účtů (účetní deník).. Jak je toto možné? Je "provedena" dokladová inventura a v té je uveden rozpis částek jednolivým dodavatelům co dlužíme. Součet sedí na rozvahu, ale je tam faktura (cca 9000), která ve skutečnosti neexistuje.

Mám teď vzít loňskou 321 a výpisy z účtů a hledat co bylo zaplaceno a co ne? Jak byste tuto situaci řešili? Já to fakt nepobírám :cry:
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod marlenka » ned 16. kvě 2010 13:45:36

Markytko, tak to jsme na tom docela podobně. Trochu mě potěšilo, že v tom nejsem sama, ale nepřeji Vám to. Také jsem přebrala takové "kvalitně vedené" účetnictví a co jsem se už kvůli tomu nabrečela! Moje předchůdkyně rovněž nedělala dokladové inventury účtů a pokud už po ní někdo něco chtěl, tak si jednoduše nějaké částky na papír navymýšlela. Jednoduše a bez přehánění doslova navymýšlela. Já jsem nastoupila letos a když jsem se snažila zkontrolovat 321, tak její zůstatek byl nižší než ve skutečnosti dělaly nezaplacené faktury z konce roku. Vytiskla jsem si tedy obraty účetnictví roku 2009, 2008, 2007 a dál jsem to už vzdala. V každém roce jiný rozdíl, chyby každým rokem narůstaly a nikdo je neřešil. Vím, že se každý člověk splete a chybu udělá, ale je nutné ji následně opravit. Pokud se tím už nikdo dál nezabývá a žádná kontrola neexistuje, vznikne skutečný maglajs.

Možná refi nebo dája by si s tím uměly poradit, ale já už jsem chvílemi vážně v koncích. Rozdíly jsou kolem 30 tisíc, jak na účtu dodavatelů, tak na poskytnutých zálohách. Jistě si každá pořádná účetní umí představit co vznikne, pokud se účet 314 pravidelně nekontroluje. Moje předchůdkyně vyúčtovávala s klidem zálohy, které nikdy neposkytla (! :? ), dokonce klidně i dvakrát jednu a tutéž zálohu. Nebo naopak má spoustu nevyřízených záloh z minulých let, na které nedostala daňový doklad nebo ho dostala, ale zaúčtovala chybně... atd. Nebo měla na zálohové faktuře přímo napsáno, že si musí daňový doklad sama vytisknout z dodavatelových internetových stránek, ale ona nevěděla jak a tak to neřešila.....
Co dokážu, to se snažím zpětně opravit, takže píšu a posílám dopisy na všechny světové strany a vyřizují a vyřizuji. Jenomže co pak s tím zbytkem? Přece po mě nemůže nikdo chtít, abych si tiskla zpětně 15 roků obraty na dodavatelích, kde je každoročně kolem 40 stránek a vyškrtávala MD x Dal???? Nebo snad ano? Prosím, poraďte někdo nešťastným a nezkušeným... :cry:
Co ale opravdu netuším je to, proč Vám nesouhlasí účet dodavatelů na rozvahu. Sečetla jste si všechny analytiky 321 a přesto to nesedí? To tedy vážně netuším, k tomu by se měl vyjádřit někdo chytřejší než já.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod markytka » ned 16. kvě 2010 14:42:50

Marlenko, teda já fakt zírám co vše je možné |:-(| ¨

Na 321 žádná analytika není, tak mě to právě překvapilo.. Nenapadlo mě, kontrolovat si to. Nějak jsem to podcenila a teď nevím, jak z toho ven. Vůbec mě nenapdlo, že by se z programu dalo vytisknout něco jiného do rozvahy než na účtu ve skutečnosti je..

Co je tam uvedená faktura, tak pod tím číslem je registrována jiná s jinou částkou a jiným dodovatelem. Ta částka nikde jinde na 321 není (že by se jako jen třeba překlepla v čísle..) Roky zpět tedy odmítám (zatím) kontrolovat. To fakt nestíhám. Nemám to z čeho tisknout - leda papírově si vyhrabat účto v archívu.. No děs běs :bad:
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod Dája » pon 17. kvě 2010 7:34:01

Markytko, nevím, jaký máte program, ale nemělo by být možné, aby v jednom okamžiku v programu bylo různé číslo v deníku a v rozvaze. Myslím si, že bývalá udělala nějakou opravu mezi tiskem sestav a nevytiskla nové sestavy. Podívejte se na datum a čas, kdy sestavy vznikly. Osobně bych se řídila spíše podle účetnictví, než rozvahy, protože v účetnictví musí být vše zaúčtováno a vidět, kdežto rozvaha mohla být - a asi byla - vytištěna před opravou v účetnictví. :?

Marlenko - já bych zatím šla jen po 314 - protože si myslím, že tam právě vznikla chyba. Píšete, že cca 30 tis. je rozdíl v zálohách a dodavatelích. Vytiskla bych si 314 a vyškrtávala a vyškrtávala a ......

Přeji Vám oběma hodně zdaru. Já sama jsem přebírala účetnictví kdysi dávno, ze školy jsem si pamatovala akorát účet 209-peníze na cestě(což byl oblíbený žertík nás studentů), který v té době už neexistoval,vůbec jsem nerozuměla, co se po mě chce, programy nebyly, chodilo se na PVT tisknout sestavy z disket - no hrůza. A já jsem v polovině roku zjistila, že mi nejdou sklady potravin. A tak jsme půl roku zpětně odškrávali na potravinových kartách, co je zaúčtováno a co ne, až jsme jako raci došli k počátečním stavům, které mi byly špatně předány. |:-(| |:-(| |:-(|
Přeji Vám, abyste se k dobrému výsledku dobraly co nejdříve.... :thumbs up:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod markytka » pon 17. kvě 2010 10:11:22

Dájo, měli jsme externí účetní, takže netuším kdy co jak tiskla a z jakého programu. Na sestávách nejsou ani datumy natož časy. Včera jsem si okopírovala pohyb na účtu 321 a vyškrtávala jsem si položku po položce. A čísílko které mi vyšlo se neshoduje vůbec s ničím :-( Jako počáteční stav r. 2010 jsem si dala stav dle závěrečné rozvahy a kdybych si tam dala z té 321 tak na tom budu asi ještě hůř :cry:
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: rozdíl "účetní kniha účtu" a "rozvaha"?

Příspěvekod marlenka » pon 17. kvě 2010 16:43:44

Dájo, tu 314 jsem si samozřejmě vytiskla, tedy obraty za roky 2008 a 2009 (plus samozřejmě 2010), stejně jako dodavatele 321. Nevyškrtané položky + poč. stav k 1.1.2008 mi sice daly dohromady dnešní konečné stavy, ovšem rozhodně se nedá říct, že by všechny položky visely jak na účtu 314, tak na 321. Ty, které ano, jsem samozřejmě přeúčtovala proti sobě, ale je zde i spoustu dalších částek, které řeším jednotlivě. Jako problém ovšem vidím ty staré nesrovnalosti (před rokem 2008). Už takhle nad tím trávím celé večery a doma jsou na mě naštvaní, nedovedu si představit dělat to samé 15 roků zpětně. Prostě s posledními dvěma roky si nějak poradím a dořeším to, ale co s tím dřívějším obdobím? Nemáte náhodou nějaký nápad? V účtové osnově vidím účet 408 - Chyby minulých období. Myslíte, že bych si tím nemohla nějak vypomoci?
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků