Makro

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Makro

Příspěvekod Dahab » úte 15. pro 2009 8:47:27

Zdravím všechny a jen chci poprosit o Váš názor na proplácení dokladů z Makra. U nás jedna paní učitelka si koupila nějaké věci do výtvarné výchovy a pochopitelně doklad je psát na firmu jejího manžela. Proplácíte takového doklady? Jinak škola kartu Makra má, ale ona neřekla, že něco potřebuje a v rámci rodinného nakoupování koupila na manželovu kartu potřebné zboží. Na toto zboží je samostatný doklad. Já se raději už ptám, protože už si tady přestávám být jistá vším. Děkuji za reakce. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Makro

Příspěvekod Dája » úte 15. pro 2009 9:15:41

Já bych jí to neproplatila, zvláště, když škola má vlastní kartu do Makra. Pokusila bych se to řešit tím, že by pančelka našla nějakého příšerně ochotného obchodníka z papírnictví, který by jí vypsal paragon na stejnou sumu. Není to sice úplně čisté, ale co teď s tím? :x :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Makro

Příspěvekod agama » úte 15. pro 2009 10:02:45

Tak tak, Makro je specifikum, protože v záhlaví daňového dokladu je název odběratele, a tím musí být škola. Pokud tam zaměstnanec koupí na svou kartu zboží pro školu = smůla. Jedině - jak píše Dája - sehnat jiný paragon, od prodejce, který nemá registrační pokladnu a vypíše doklad na zboží ručně. :whistle:
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: Makro

Příspěvekod L. F. » čtv 08. dub 2010 20:09:08

mám dotaz ohledně nakupovaní v Makru. Jeden podnikatel z naší obce ( podnika nákupem zbozi za učelem dalsiho prodeje) nám nakupuje potraviny v Makru. Poté nám vystaví fakturu, na ktere uvede cenu zboží, ta kterou zboží nakoupil - tedy i s DPH,ale ma to uvedeno pod cenou bez DPH a pote si z te ceny za kterou zboží koupil jeste jednou vypocte DPH a hodi nam celkovou cenu i s DPH? Je toto správne? Aby bylo zboží dvakrat zdaneno DPH? I když je fakt, že my jako škola to zboží přímo z Makra nenakupujem,ale bereme to od toho podnikatele,tak to mozna správne bude....ježis ja jsem z toho jelen a ted vubec netusim jak to je správné :(.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: Makro

Příspěvekod Terina » čtv 08. dub 2010 21:35:13

L. F. píše:mám dotaz ohledně nakupovaní v Makru. Jeden podnikatel z naší obce ( podnika nákupem zbozi za učelem dalsiho prodeje) nám nakupuje potraviny v Makru. Poté nám vystaví fakturu, na ktere uvede cenu zboží, ta kterou zboží nakoupil - tedy i s DPH,ale ma to uvedeno pod cenou bez DPH a pote si z te ceny za kterou zboží koupil jeste jednou vypocte DPH a hodi nam celkovou cenu i s DPH? Je toto správne? Aby bylo zboží dvakrat zdaneno DPH? I když je fakt, že my jako škola to zboží přímo z Makra nenakupujem,ale bereme to od toho podnikatele,tak to mozna správne bude....ježis ja jsem z toho jelen a ted vubec netusim jak to je správné :(.


No tak teď nevím, ale mám dojem, že ten podnikatel na Vás chce vydělávat a dělá to tak čistě z tohoto důvodu ... Rozhodně to není normální. Pokud přefakturovává plátce DPH zboží nebo služby ve stejné výši ( tj. nechce na nich vydělávat), tak si sám DPH může při nákupu odpočítat a při prodeji zase DPH odvede (tj. přičte). Výsledná přefakturovávaná cena je tedy naprosto stejná. V žádném případě není možné DPH počítat dvakrát. Pokud však chce mít z této činnosti zisk, tak to je jiná věc. :D
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Makro

Příspěvekod refi » pát 09. dub 2010 5:49:08

vzhledem k tomu, že L.F. píše, že podnikání má na nákup zboží za účelem dalšího prodeje, tak z toho zisk chce mít určitě :D a pak už je na vás, jestli se vám tato cesta nákupu zboží vyplatí. je to jeho zisk. u nás bychom na nic takového určitě nepřistoupili, protože jako škola máme kartu do makra a makro máme zhruba 10 km od školy, nákup přes někoho jiného a za vyšší cenu by se nám nevyplatil.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Makro

Příspěvekod jajas » pát 09. dub 2010 6:13:09

Dobré ránko! Nám se to v minulosti také stalo, a tak jsme zavedli vnitřní systém ojednávek. Na formulář "Žádanka" musí dotyčný vypsat nejen co chce koupit, kolik a a asi za kolik, ale také přímo kde (název dodavatele). Žádanka musí být podepsána podle vzorových podpisů ze směrnice o pohybu vnitřních dokladů. U Makra nakupuje především vedoucí naší prodejny a jídelny, které poskytujeme kartu. Ale i ta musí asi den předem mít schváleno, v jaké výši míní zboží nakoupit. Karty máme dvě, takže každý jiný nákup, který se v Makru vyplatí (např. jsme kupovali kancelářské židle ve slevě) tam nakupujeme.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků