schvalování účetní závěrky

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

schvalování účetní závěrky

Příspěvekod petraho » úte 26. úno 2013 14:48:49

Letos nově musí být roční závěrka ( rozvaha výkaz zisku a přílohy) za rok 2012 schválena radou obce(města, kraje), nebo zastupitelstvem. Chtěla bych se zaptat, jestli stačí pouze zápis ze zasedání, nebo musí být vyhotoven nějaký speciální zápis o schválení účetní závěrky. Někde jsem také slyšela, že každý tento výkaz výše uvedený by měl mít svou (košilku) jako zápis o schválení, nebo doložku na poslední stránce s podpisy alespoň tří členů.
Nerada bych něco prošvilha, prosím milé radilky o info. Díky
petraho
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 10. úno 2010 13:59:28

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod kokoska » úte 26. úno 2013 15:24:19

Zdravím,
zatím jste nic neprošvihla, v březnu má teprve vzniknout návrh prováděcí vyhlášky.
taky jsem si ještě nedávno myslela, že už je to připravené :)
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod KateřinaK » úte 26. úno 2013 16:05:26

Protože v naší obci bude už brzy schůze zastupitelstva, připravila jsem jednoduchý dokument nazvaný "Žádost o schválení účetní závěrky", do něj jsem napsala mj. "účetní výkazy byly přijaty do CSÚIS bez připomínek" a přiložila jsem rozvahu, výsledovku, přílohu a v excelu vypracovaný rozbor hospodaření s finančními zdroji. Očekávám, že se mi vrátí jedna kopie "žádosti" s připsaným textem ve smyslu "OZ schválilo na zasedání dne ....". Současně jsem připravila druhý dokument "Žádost o schválení hospodářeského výsledku a rozdělení do fondů". Toto vše bych ráda měla do konce března, ať je to vyřízeno do mezitímních závěrek.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Dahab » stř 27. úno 2013 8:48:32

Zdravím, už jsem to tady možná někdy v minulosti psala, ale u nás jsou povinné rozbory hospodaření podle požadavku MÚ - zřizovatele. Je to většinou 15-18ti stránkový materiál doplněný výkazy z účetnictví a ještě navíc tabulkama podle pokynů zřizovatele /ty tabulky jsou zaměřené na rozpitvání rozpočtu zřizovatele/. Po odevzdání na Město se pak účastníme s ředitelem schůzky k rozborům hospodaření, kde proti nám sedí místostarosta pro školství, vedoucí ekonomického odboru, vedoucí odboru auditu a kontroly, vedoucí odboru školství a mládeže, pak ještě pracovníci jmenovaných odborů, dohromady asi 9 osob. No a my reagujeme na dotazy. Je to tak na hodinu - přiznám se, že moc tuto akci ráda nemám, protože je na konci března začátkem dubna a člověk už nepřemýšlí, co bylo v minulém roce a honem reagujte na dotazy, na které se nemáte vlastně ani možnost připravit, protože nevíte co koho z celého materiálu zaujme a na co se zeptá :? . Po těchto schůzkách jsou rozbory zpracovány jako hromadný materiál za všechny příspěvkové organizace do Rady města a schváleny Radou. Po odsouhlasení dostaneme usnesení Rady a součástí je i schválení rozdělení hospodářského výsledku. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod agama » úte 21. led 2014 7:48:45

Protože je opět aktuální schvalování účetní závěrky, je oproti loňsku nějaká změna v souvislosti s vydáním "Balíčku č. 21 - Aktualizace XSD schémat (CSUIS)" ?? jsme krajská PO.
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod marcela57 » úte 21. led 2014 14:30:39

jsme také krajská PO Středočeského kraje. Minulý týden nám přišla směrnice č. 108 o schvalování závěrky, ale zatím nevím, co se bude dít :lol: :lol: :lol:
marcela57
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 04. bře 2009 15:05:42

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Alísek » pát 24. led 2014 10:59:38

Informace pro ty, co zpracovávají účetnictví ve Fénixu.
nový výkaz schválení účetní závěrky bude k dispozici 3.2.2014 na našich webových stránkách
Zdravím
Alísek
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 25. kvě 2011 13:26:22

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Barusa » stř 29. led 2014 9:20:19

A již jste někdo vyplňoval ten nový výkaz o schvalování závěrky? Co se tam všechno bude vyplňovat, Je toho hodně?
Barusa
 
Příspěvky: 441
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod JPohn » čtv 30. led 2014 20:48:32

V protokolu o schvalování účetní závěrky se toho nebude mnoho vyplňovat. Je to uvedeno v § 11 vyhlášky č. 220/2013 Sb.
- identifikace účetní jednotky
- datum rozhodování o závěrce (tj datum projednání v radě či zastupitelstvu obce)
- identifikace osob rozhodujících o závěrce (jména zastupitelů či radních? nebo jejich funkce?)
- výrok o schválení či neschválení (tj. závěrka byla/ nebyla schválena)
- zápis o neschválení - v případě neschválení musí být uvedeny důvody, zjištěné chyby a odůvodnění neschválení)
- informace významné pro uživatele závěrky - především v případě opravy chyby, která se vztahuje k závěrce, ale byla provedena až v novém účetním období - takový doklad se musí okomentovat - (zjištěné chyby byly odstraněny účetním zápisem tak a tak)
- vlastní vyjádření účetní jednotky k rozhodnutí a závěrům schvalujícího orgánu (zastupitelstva nebo rady)

Asi budou k vyplnění nějaké vzory, ale chce to rozhodně - stručně, jasně, výstižně.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Lenka326 » pát 31. led 2014 10:17:58

Dobrý den,
právě mi sdělil ekonom města, že vzhledem k tomu, že schvalování závěrek obou škol, které účtuji, proběhlo v termínu před nabytím účinnosti této Vyhlášky (schvalování bylo někdy na jaře, Vyhl. je účinná od 1.8.2013), letos se nás netýká.

Souhlasíte s tím?
Děkuji za odpovědi
Lenka326
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01. úno 2010 11:23:02

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Barusa » pát 31. led 2014 15:04:30

My jsme měli také schválenou závěrku z kraje někdy v březnu a zatím nikdo neříkal, že to nemusíme letos dělat.
Barusa
 
Příspěvky: 441
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod JPohn » ned 02. úno 2014 10:00:46

Účetní závěrky schválené do 1.8.2013 se nemusely schvalovat postupem dle vyhlášky č. 220/2013 Sb. V současné době se pouze požaduje o tomto schválení v roce 2013 podat základní informace, shrnout je a prostřednictvím protokolu předat do CSUIS (právní rámec tohoto "mimořádného" předání jsem nenašla a raději vyhovím požadavkům našeho kraje a předám).

Účetní závěrka za rok 2013 ale již musí být schválena postupem dle vyhlášky č. 220/2013 Sb., a to do 30.6.2014 a do konce července 2014 o tom musí být předán protokol do CSUIS. To je již jasné a závazné a vyplývá to z vyhlášky o schvalování a také z technické vyhlášky.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Dáda7 » pon 03. úno 2014 15:46:19

Můžete mi někdo prosím poradit jak ten protokol vyplnit? Údajů tam opravdu není moc, ale nějak nechápu co tam doplnit? Část výkaz je mi docela jasná, ale hlavička, odesílatel a příjemce? Co se tam vyplňuje? Závěrku podáváme přes kraj. Nějak jsem z toho jelen |:-(|
Dáda7
 
Příspěvky: 130
Registrován: stř 06. říj 2010 16:01:32

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod halives » stř 05. úno 2014 10:54:45

ahojky,
vyplňuju výkaz o schválení účetní závěrky, kde vezmete údaj identifikace osob rozhodujících o schválení, v dopise mám jen schváleno Radou Olomouckého kraje. Moc děkuji za radu.
halives
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 13. lis 2012 15:13:47

Re: schvalování účetní závěrky

Příspěvekod Alena H » stř 05. úno 2014 12:10:32

Zatím jsem nepátrala. Kde jste ten výkaz vzaly?
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Další

Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 11 návštevníků