Náklady a výnosy oproti účtu 241

banka, pokladna, doklady, cizí měna, software

Náklady a výnosy oproti účtu 241

Příspěvekod štěpničková » úte 02. zář 2014 11:00:19

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s účtováním např. PHM, drogerie platby kartou. Proběhne inkaso, připojím k výpisu daňový doklad a účtuji 501/241, nebo příjmy za sběr papíru, dojdou na účet banky peníze, účtuji 241/649. Účetní z Ústeckého kraje mi tvrdí, že proti účtu 241(banka) smíme účtovat pouze poplatky a úroky. Žádný jiný účet tř. 5 ani tř. 6 prý nelze. Prosím poraďte, děkuji. Alča.
štěpničková
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. kvě 2014 8:41:49

Re: Náklady a výnosy oproti účtu 241

Příspěvekod nono » úte 02. zář 2014 11:48:30

to slyším poprvé :roll: ať vám řekne, kde je to napsáno, že nesmíte na bank.výpise účtovat na 5 a 6
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Náklady a výnosy oproti účtu 241

Příspěvekod štěpničková » stř 03. zář 2014 13:20:27

Zdravím všechny, tak jsem zjišťovala u naší paní účetní z kraje proč se nesmí účtovat 501/241 nebo 241/602. Tady Vám připojuji její odpověď. Alča

velice mě překvapuje, že se na tím vůbec někdo může pozastavovat. Podle zákona o účetnictví účtujete podle dokladu. V případě nákupu kartou máte doklad pouze stvrzenku o provedení platby kartou a pak buď fakturu, nebo paragon. Protože jste povinna účtovat o účetním případu v okamžiku jeho uskutečnění, pak na účty tř.5 musíte účtovat v den, kdy jste nákup provedla (toto datum je i na daňovém dokladu). Jenže banka uhradí obchodníkovi v jiném dni. Proto musíte v den nákupu účtovat 5xx/378 a podle výpisu pak 378/241. Proti bankovnímu výpisu můžete účtovat POUZE poplatky a úroky.
štěpničková
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. kvě 2014 8:41:49

Re: Náklady a výnosy oproti účtu 241

Příspěvekod JPohn » stř 03. zář 2014 15:58:11

Vyjádření paní účetní z kraje je samozřejmě správné, akorát by potřebovalo podložit odkazy na právní předpis.
její tvrzení lze opřít také o § 3 odst. 1 zákona o účetnictví : "přitom o veškerých nákladech a výnosech se účtuje bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí"

definice okamžiku uskutečnění účetního případu je v ČÚS č. 701 body 6.2., 6.3., 6.4.
Okamžik uskutečnění účetního případu u nákladů skutečně nastal dnem odběru zboží. tj. vyhotovit předpis 5xx/ 3xx - klidně může být i 321- je to běžný dodavatelsko - odběratelský vztah.
Okamžik uskutečnění účetního případu u úhrady je dnem odepsání prostředků z účtů. 321 / 241

účtuje se na základě účetního dokladu, ani tady se nelze na nic vymluvit, protože při nákupu jste měli k dispozici účtenku.

navíc, tím že provedete předpis na základě účtenky, máte automaticky zajištěnou kontrolu, pokud by z účtu nic nesrazili, nebo srazili dvakrát nebo srazili nesprávnou částku. Zaúčtováním na účty 3xx se zjednoduší kontrola platby.to platí obecně pro všechny předpisy.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: Náklady a výnosy oproti účtu 241

Příspěvekod kokoska » pon 03. lis 2014 11:59:49

Souhlas s JPohn, bankovní výpis není u drogistického zboží účetním dokladem - náklady účtuji proti účtence, kterou mi někdo (obvykle zaměstnanec) přinese dřív než mám bankovní výpis. Na té je napsáno, co se koupilo.

Vždy jsem účtovala nejraději přes účet 335, protože příslušnou platební kartu mívá zaměstnanec a podle jejího čísla vím, který to je. Takže účtenka za nákup 549/335,bankovní výpis 335/241.
Varianta s účtem 321 by byla také v pořádku, ale toto mi připadá přesnější i proto, že občas na účtence není jen nákup pro firmu, ale nějaká ta káva či buřtík, kterou je třeba dát zaměstnanci k náhradě nebo přeúčtovat na neuznatelné výdaje.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30


Zpět na Platební styk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků